Aromaterapia w kosmetyce

aromaAromaterapia jest jedną z najpopularniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. Słowo aromaterapia składa się z dwóch członów pochodzących z języka greckiego. Pierwszy – „aroma”- znaczy „korzenny”, drugi – „terapia” – oznacza „leczenie”. W języku polskim wyraz „aroma” ma szersze znaczenie – oznacza „zapach”. Tak więc aromaterapię można tłumaczyć jako leczenie zapachem.

Aromaterapia korzysta z sił natury ukrytych w naturalnych, roślinnych olejkach eterycznych. Jest rewelacyjnie prostą i skuteczną metodą łagodzenia lub usuwania bardzo wielu dolegliwości.

Nie zawsze uświadamiamy sobie, że z aromaterapią spotykamy się na co dzień. Do naszych komórek węchowych docierają w każdej chwili dziesiątki bodźców zapachowych, z których bardzo niewiele świadomie rozpoznajemy, na które bardzo często w ogóle nie reagujemy. Większość reakcji na zapachy otoczenia ma charakter podświadomy. Bodźce węchowe, które dochodzą do nas, pozostają świadomie w naszej pamięci tylko wtedy, gdy następuje gwałtowna zmiana docierającego do nas zapachu lub gdy chcemy ten zapach rozpoznać i zapamiętać.
Bodźce zapachowe są przenoszone przez włókna nerwowe do odcinka kory mózgowej, powodują jej pobudzenie i polepszają samopoczucie. W zależności od intensywności bodźca i czasu jego działania może dojść do hamowania aktywności kory mózgowej – a więc uspokajającego działania niektórych olejków.

Bodźce węchowe mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na samopoczucie. Pozytywny wpływ ma zapach naręcza pięknych róż lub skromny bukiecik kwiatów od najbliższej osoby.

Negatywnym, wywołującym przygnębienie jest zapach szpitala lub poczekalni dentystycznej.

Ulubiony zapach poprawia nastrój i uprzyjemnia życie, źle dobrany wprawia w depresję i stan przygnębienia.

Aromaterapię możemy zastosować z masażem. Masaż i zapach potęgują wzajemnie swą skuteczność, ułatwiają osiągnięcie pełnego relaksu, poprawiają samopoczucie, zwalczają bezsenność, likwidują ból i inne dolegliwości. Człowiek zrelaksowany i spokojny jest zdrowszy. Również w klasycznej medycynie jednym z podstawowych elementów leczenia jest poprawa ogólnego stanu zdrowia pacjenta, szczególnie stanu psychicznego.

Aromaterapia jest polecana dla wszystkich osób zdrowych, a także osłabionych, chorych. Leczy i przeciwdziała chorobom, poprawiając stan zdrowia, szczególnie psychicznego.