Filtry przeciwsłoneczne stosowane w kosmetyce

Sea Beach Night Sun Sky SceneryJak wynika z najnowszych doniesień, kosmetyki chroniące nas przed szkodliwym działaniem słońca, zajmują trzecie miejsce na liście, najczęściej nabywanych produktów kosmetycznych. Dwa pierwsze miejsca należą do specyfików antycelulitowych oraz brązujących. Sięgając po tego typu ochronę przeciwsłoneczną, liczymy, iż dzięki temu, żadna kąpiel słoneczna, nie będzie nam straszna. Koncerny kosmetyczne oddają do naszej dyspozycji wiele różnych filtrów ochronnych, nadając im przy tym, zróżnicowaną formę. Dzięki temu, każdy może znaleźć najlepszy dla siebie i swojej skóry kosmetyk. Poznajmy, zatem, ich najczęściej stosowane rodzaje jak i postacie.

Słońce – źródło energii odnawialnej,  tak bardzo uwielbiane przez większość nas szczególnie latem – może być zarazem naszym przyjacielem jak i wrogiem. O tym, która rola przypadnie mu w udziale w naszym konkretnym przypadku, zależy od nas samych i tego, na ile jesteśmy świadomi zarówno niekorzystnego jak i korzystnego wpływu słońca na nasz organizm. W obu tych sytuacjach, najważniejsze jest zapewnienie sobie właściwej ochrony, która obejmuje: rozsądne dawkowanie słońca oraz korzystanie z filtrów przeciwsłonecznych.  Są one odpowiedzialne za ochronę skóry przed wpływem słońca oraz spowalnianie procesu opalania się, czyniąc go o wiele bezpieczniejszym.

Obecnie na rynku dostępne są dwa główne rodzaje filtrów:

  1. Filtry chemiczne – ich najnowsza formuła, przyczynia się do pochłaniania jak i obijania światła, dzięki czemu stają się bardziej efektywne;
  2. Filtry mineralne czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu – składniki te zarówno powstrzymują parzące promienie UVB jak i przyczyniające się do starzenia skóry promienie UVA. Filtry te są o wiele zdrowsze dla naszej skóry. Są one zalecane nawet w przypadku niemowląt i małych dzieci.

Wybierając odpowiedni dla siebie kosmetyk, zawierający filtr przeciwsłoneczny, powinniśmy dokładnie wiedzieć, jaki jest fototyp naszej skóry czyli inaczej mówiąc rodzaj naszej karnacji. Poszukując najbardziej właściwego produktu tego typu, należy kierować się oznaczeniem znajdującym się na ulotce informacyjnej lub opakowaniu. Oznaczenie to składa się z trzech liter i cyfr. Litery pochodzą od angielskiego terminu: Sun Protective Factor czyli współczynnik protekcji słonecznej. Cyfra oznacza z kolei, poziom ochrony, jaką gwarantuje nam dany filtr. Osoby, które posiadają jasną cerę powinny stosować filtry wysokie oznaczone, jako SPF 30-40. (Osoby śniade, powinny sięgnąć po filtry niższe z oznakowaniem SPF 15-20.Ci, którzy cierpią na różnego rodzaju uczulenia słoneczne, powinni sięgnąć z kolei po tak zwane blokery, czyli najwyższe filtry z oznaczeniem SPF 50 i wyżej. Aby kosmetyki, z określoną zawartością filtrów, odpowiednio zadziałały na naszą skórę, powinniśmy pamiętać o tym, by nakładać je, co 3 godziny na skórę oraz zaraz po wyjściu z wody. Ponadto ci z nas, którzy uwielbiają aktywne spędzanie czasu wolnego także latem, wówczas uprawiając wszelkiego rodzaju sporty, mogą sięgnąć po specjalną odzież z filtrami. Jest ona wykonana ze gęsto tkanego poliestru z wtopionymi w jego włókna cząsteczkami tytanu. Stroje tego typu, dostępne są w sklepach internetowych.