Leki na trądzik

Opalanie się, czyszczenie skóry, wysuszanie spirytusem – te dawno nieaktualne sposoby na trądzik nadal masowo stosuje się w Polsce. A szkoda, bo dużo lepsze są nowocześniejsze metody. W dodatku właśnie na rynku pojawił się polski odpowiednik stosowanego do tej pory przez dermatologów bardzo skutecznego leku. Jeśli na nosie i brodzie masz zaskórniki i nieliczne drobne nieropne grudki, nie wpadaj w panikę.

Kup kosmetyki do pielęgnacji skóry ze skłonnością do łojotoku (zmywacz, tonik ściągający pory, krem, podkład matujący, żel przeciwbakteryjny). Kilka razy w tygodniu rób peeling lub nakładaj maseczkę oczyszczającą. Wybierz się na złuszczanie skóry u kosmetyczki lub dermatologa. Jeśli jednak krostki są z ropnym wysiękiem, nie ma co dłużej zwlekać, trzeba iść do dermatologa. Lekarz może zalecić: Specjalny program pielęgnacji skóry Przyczyną trądziku jest łojotok, nieprawidłowe rogowacenie naskórka i zakażenie bakteryjne zaskórników.

Kuracja powinna działać na wszystkie trzy dolegliwości: – kosmetyki z cynkiem, glinem, wyciągami roślinnymi, np. z łopianu lub oczaru, z kwasem salicylowym, algami zmniejszają łojotok; – retinol, kwasy owocowe regulują rogowacenie naskórka; – triklosan, kwas salicylowy, wyciągi roślinne przeciwdziałają zakażeniom. Preparaty działające miejscowo – kremy, żele, zawiesiny, płyny – oparte na pochodnych witaminy A.
Mogą być gotowe lub sporządzane na receptę. Powinny zmniejszać tendencję do przetłuszczania się skóry, hamować nieprawidłowe złuszczanie naskórka i przeciwdziałać stanom zapalnym. Leczenie miejscowe stosuje się przy mniej aktywnych postaciach dolegliwości, czyli w trądziku zaskórnikowym i grudkowo-krostkowym przy niewielkiej tendencji do tworzenia się dużych krost z naciekami ropnymi.
Leki zmniejszające łojotok i regulujące rogowacenie naskórka oparte na kwasie witaminy A i pochodnych tej witaminy, np. Differin, Retin A, Isotreksin Trochę drażnią skórę, więc poza nimi trzeba stosować krem nawilżający i bardzo uważać przy myciu twarzy, aby nie pogłębiać suchości i wrażliwości. Do mycia najlepszy będzie żel do skóry wrażliwej, a nie trądzikowej. Leki oparte na pochodnych witaminy A – retinoidy – rozluźniają zaskórniki, wygładzają skórę, leczą stany zapalne, ograniczają łojotok. Można je stosować wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza ze względu na skutki uboczne. Przetłuszczanie się skóry zmniejszą też leki: Zinneryt, Aknefug i Skinoren. Antybiotyki doustne i do smarowania skóry, np. Tetracyklina, Doksycyklina czy najnowszy lek Tetralysal Takie leczenie trądziku może trwać nawet kilka miesięcy (wtedy przyjmuje się niewielkie dawki antybiotyku), aby zmniejszyć tendencję do nawrotów, które zdarzają się często po krótkim leczeniu antybiotykiem. Najsilniejszy lek na trądzik – pochodna witaminy A Roaccutan. Nawroty trądziku zdarzają się po nim rzadko, gdyż trwale zmniejsza średnicę gruczołów łojowych i radykalnie ogranicza tendencję do przetłuszczania się skóry. Stosuje się go przez cztery-sześć miesięcy pod ścisłą kontrolą dermatologa, gdyż ma działania niepożądane, np. może silnie podrażniać skórę, wysuszać śluzówkę. Dawkę trzeba dobrać bardzo indywidualnie, a przed kuracją wykonać badania krwi. Nie mogą go stosować kobiety w ciąży ani osoby planujące ciążę w ciągu roku, bo kuracja Roaccutanem grozi ciężkimi uszkodzeniami nienarodzonego dziecka (w czasie leczenia i pół roku po kuracji).
– Do aptek wszedł właśnie Izotec, polski odpowiednik Roaccutanu – mówi dr Barbara Walkiewicz-Cyrańska, szefowa Polskiego Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych. Ma dokładnie taki sam skład, takie same przeciwwskazania i sposób dawkowania. Tyle tylko że miesięczna kuracja Roaccutanem kosztuje 400 zł, a Izotekiem – 230 zł. – To szansa dla tych, którzy do tej pory rezygnowali z leczenia z powodu ceny preparatu.