Trądzik – podstawowe informacje

wysypkaW związku ze złożonym mechanizmem powstawania zmian trądzikowych , leczenie powinno być wielotorowe. Obecnie preferuje się w leczeniu trzy kierunki . Są to:
antybiotykoterapia, leczenie retinoidami oraz terapia hormonalna.
Antybiotyki znajdują zastosowanie w zmianach zapalnych i w zależności od stanu skóry stosujemy je doustnie i zewnętrznie lub tylko zewnętrznie. Retinoidy czyli pochodne witaminy A zmniejszają wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe i regulują proces rogowacenia zmniejszając tym samym ilość zaskórników . Mają również działanie przeciw zapalne. Stosuje się je głównie zewnętrznie, a jedynie w ciężkich przypadkach doustnie.

Produkcja łoju przez gruczoły łojowe kontrolowana jest przez hormony androgenowe, których wyraźną aktywność stwierdza się w okresie pokwitania. Androgeny u kobiet produkowane są głównie przez jajniki i korę nadnerczy. Ich nadmiar jest przyczyną utrzymywania się uporczywych zmian trądzikowych u niektórych kobiet, zwłaszcza w III i w IV dekadzie życia. Preparaty antyandrogenowe zmniejszają produkcję tych hormonów w organiźmie kobiety. Najczęściej stosowanym antyandrogenem jest lek „Diane 35”, który ma również działanie antykoncepcyjne. Poprawa kliniczna następuje po około 3 miesiącach od rozpoczęcia kuracji. Nowym kierunkiem w leczeniu trądziku dającym dobre efekty jest terapia specjalnym światłem czyli terapia LHE / link/. Oprócz leczenia farmakologicznego, duże znaczenie ma właściwa pielęgnacja skóry. Powinno się zalecać mycie twarzy łagodnymi preparatami maksimum dwa razy dziennie. Częstsze mycie wzmaga bowiem łojotok. W celu zamaskowania wykwitów skórnych można stosować środki do makijażu zmywalne wodą. W przypadku podrażnienia skóry i nadmiernego przesuszenia po preparatach przeciw trądzikowych należy aplikować kremy nawilżające , które nie stymulują tworzenia nowych zaskórników. Nie stosować spirytusu salicylowego. Jeżeli zmiany są nasilone, dobrze jest zasięgnąć porady u dermatologa. Nie usuwać wągrów poprzez wyciskanie, bo nie daje to trwałych efektów, a może się przyczynić do zaostrzenia zmian zapalnych. Twarz należy oczyszczać regularnie przy pomocy peelingów medycznych wykonywanych przez lekarzy dermatologów.

Domowe sposoby:

Mikstura z cynamonem – mieszasz 1 łyżeczkę cynamonu z 1 łyżeczką wody mineralnej. Gdy zrobi się już taka „papka”, kładziesz ją na twarz (lub inne miejsce gdzie masz krostki) i czekasz 5 min. Ale uwaga! Uprzedzam, że to trochę piecze i jeśli nie będziecie mogły wytrzymać, nie katujcie się dalej, wystarczają 3 minuty. Bardzo jest też prawdopodobne, że skóra w miejscu, w którym posmarowałyście ją miksturą zrobi się lekko czerwonawa, ale nie bójcie się – to przechodzi po ok. 1/2 godz. Bynajmniej u mnie tak jest. Może się zdarzyć, że dłużej. Gwarantuję, że u większości z was już po paru zabiegach (smarujemy mniej więcej raz na dzień) trądzik przygaśnie i będzie lekko „stłumiony”. Już nie będzie taki czerwony i wyrazisty. U mnie już po dwóch dniach widać efekty – z daleka jest prawie niewidoczny.

Aloes – miąższ tej rośliny naprawdę potrafi wyleczyć, ale dopiero po dłuższym stosowaniu. Jeśli chodzi o szybki efekt to podobnie jak z cyamonem – trądzik lekko przygaśnie, ale nie gwarantuję na 100%. Jeśli hodujecie aloes w domu (roślina z kolcami po bokach liści, liście są podłużne i mięsiste) wystarczy raz na dzień nacinać wzdłuż liść aloesu (w środku jest mięsista galaretka) i smarować tym pryszczyki.

Słońce – wystarczy wystawić skórę na słońce, a bardzo prawdopodobne, że po paru opalaniach trądzik przygaśnie. Po prostu słońce wysusza pryszcze, tak jak wiele kosmetyków do zwalczania trądziku. Tyle, że jest to sposób o wiele tańszy i oprócz tego daje piękną opaleniznę.

Dodaj komentarz